האם המטרה מקדשת את האמצעים!?

א. בן דוד תוהה מדוע ברור בחברה שלנו כי "המטרה מקדשת את האמצעים".
 • האם המטרה בשמירת קדושת השבת והצניעות בירושלים מקדשת את האמצעי להזיק רמזורים, פחי זבל ומכל הבא ליד לרבות פגיעה בנפש!? 
 • האם המטרה של שמירת הלשון או עזרה למשפחות במצוקה מקדשת את האמצעי לתלות על קירות חדרי המדרגות מודעות על שיעורים, פעילויות ומכתבים מרבני ה"וועדות"!? 
 • האם המטרה לכבד את המת  וללוותו בדרכו האחרונה מקדש את האמצעי להודיע על כך ברמקול בקולי קולות בשעות הערב המאוחרות ולפעמים אף קרוב לחצות!? 
 • האם המטרה לא לשבת מאחורי אשה בשעת הנסיעה מקדשת את האמצעי להזיז את הנוסעים ממקומותיהם לכאן ולכאן!? 
 • האם המטרה להרחיב את דירתך כדי שתתרחב דעתך מקדשת את האמצעי להזיק לשכניך!?  
 • האם המטרה לצאת מדירת קבע לדירת עראי מקדשת את האמצעי לקדוח ולהכות בפטיש בקולי קולות בלילות!?
 • האם המטרה לשמור שבת מקדשת את האמצעי להניח על גג ביתי רמקול לצופר שבת מבלי לבקש את הסכמתי!? 
 • האם המטרה לנוח בשבת כדת נפש משיבת מקדשת את האמצעי לשלוח את ילדיך לשוטט ברחובות ולהפריע את מנוחת דיירי הרחוב!? 
 • האם המטרה להפיץ את תורת ברסלב מקדשת את האמצעי לנח-נח תחת כל עץ רענן!?
 • האם המטרה ללמוד ימים לרבות הלילות מקדשת את האמצעי שהאישה תצא לעבוד וגם תספוג את כל הצער גידול בנים ובנות!? 
 • אם המטרה שלך להגיע לדרגות ב"בין אדם למקום" מקדשת את האמצעי לרמוס את ה"בין אדם לחבירו"!? 
 • האם המטרה לשמור ולשמר את "כבוד התורה" אשר כל חפציך לא ישוו בה מתירה לקדש את האמצעי ולרמוס את "כבוד האדם" !? 

האם המטרה מקדשת את האמצעים, אתמהה!?!?

2 תגובות
 • 01
  נ. יפה
  2009/08/17 14:56

  לכבוד מערכת אגודה אחת שלום.אכן לא בכל דבר המטרה מקדשת את האמצעים, אך האם תמיד לא?בנוסף, כל דבר תלוי בהסתכלות ובצורה בה זה נעשה, ואפרט.להזיק לרכושו של הזולת אכן אין זה דבר נכון כלל וכלל, אך לתלות מודעה על בנין לשיעורי תורה ולצדקה, זהו אות כבוד לבנין שכאן ישנם אנשי תורה שמקדישים זמנם והונם למצוות ולתורה.לוית המת "אולי" כשלעצמה אינה סיבה, אך יש "יקרא דחיי" ואף ישנם אנשים שמרגישים חובה להגיע משום חובתם לנפטר וכדומה.להזיז נוסעים ממקומם אם זה נעשה בעדינות ובצורה מכובדת, מדוע לא לכבד רצון יהודי לקיים הלכה גם אם אנו לא כל כך מקפידים על זה לצערנו.כאשר הנזק לשכנך נובע מההרחבה אכן אין זה ראוי, אבל יש לדון אם אין זה נובע מעינך הצרה (כמובן שאין הכוונה ספציפית אל הכותב).להניח צופר על גג ביתך מבלי לבקש את הסכמתך אולי אין זה כל כך ראוי, אבל ראוי יותר שילדיך ישמעו ממך את השמחה שאנו זוכים לבשר לציבור על בואה של השבת ולהזהיר את עם ממלאכתו.אכן, כבר הגיע הזמן שנדע להבדיל בין חסידי ברסלב לבין המכונים 'נחנח'.ואם אשה מסכימה לקבל על עצמה 'ויט שכמו לסבול' הרי היא גדולה שאין כדוגמתה ושכרה מושלם לעתיד לבא, ואין ספק שאם תעשה זאת בשמחה ומצד שני בעלה יבין השכיל אל דל לכבדה בכל מיני כבוד השייך, הרי אשריהם בזה ובבא. וכי מה זה שונה מאשה של עו"ד גדול או קבלן שנמצא רוב ככולו של יום בעבודה וחוזר בלילה עייף ואין בכוחו לעזור כלום? אנו עמלים והם עמלים.אכן, אין המטרה בהכרח מקדשת את האמצעים, אך לא תמיד יש פה קידוש אמצעים, לפעמים זה פשוט משתלם.עיין בילקוט (שה"ש תתקצד) המעשה שרבי יוחנן מכר כל נכסיו למען התורה ואמר שהרויח כיון שמכר דבר שנעשה בששה ימים וקנה דבר שניתן בארבעים יום.


  מה דעתך? Thumb up 0 Thumb down 0
  הגב
 • 02
  א. בן דוד
  2009/08/17 14:56

  לידידי מר נ. יפהתודה על תגובתך.לשאלתך הרטורית בפתח דבריך האם תמיד אין המטרה מקדשת את האמצעים? התשובה היא חד משמעית המטרה אינה מקדשת את האמצעים אף פעם!!כמובן שחלק מהדוגמאות שהבאתי היו קצוניות והדבר נעשה במכוון כדי להדגיש את ענין קידוש האמצעים.אך תאמר לי, נשמע לך הגיוני להזיק לרעך למען שיעורי תורה?לתלות מודעות על קיר הבנין תוך כדי קילוף הצבע וכו' או לשים דבק על חלונות הדלתות זהו היזק גמור! ואין על כך עוררין, אז מה אתה טוען שזה נכון לעשות את זה כי זה "אות כבוד לבנין שכאן יש אנשי תורה"? ואם כן אולי תגנוב ממני כסף ותממן את המודעות הנ"ל?כמובן שלכל ענין יש טענות ומענות כפי שניסית לעשות בתגובתך אך מקובלנו שתירוץ אחד שמתרץ הרבה קושיות הוא הנכון – המטרה אינה מקדשת את האמצעים!לענ"ד הדיון בסוגיא זו חשוב כי אנו נתקלים בו יום יום וכנראה דשים אותו בעקב.בכבוד רבא. בן דוד


  מה דעתך? Thumb up 0 Thumb down 0
  הגב

השאר תגובה