הליבה צריכה לבוא מהלב

347053_mathematics
עומדים אנו בסמוך ונראה לפטירתו של מרן ראש הישיבה רבי מיכל יהודה לפקוביץ, ומה נאה אם כן להעלות את שכתב בעבר בנושא הוספת לימודי הליב"ה על פי דרישת משרד החינוך:

כינוס זה הוא צורך השעה לעורר ולחזק איש את רעהו על שמירת מסגרת החינוך שלא יהיו כפופים ח"ו לגזירות של פורקי עול תרה ומצוות בכל עניני הנהגת התת"ים, כי גם לימודי קודש אם לומדים אותם לפי קביעתם ה"ז פסול לגמרי דהוא עירוב של חול בקודש.

ושמעתי לאחרונה מכמה תתי"ם שהכניסו לימודי חול נוספים הן מחמת גזירות משרדי החינוך והן מרצונם של המנהלים להרבות התקציבים להחזקת הת"ת, והנה אע"פ שיתכן שהספרים עצמם אין בהם פסול אולם הוספת נושאי חול שלא למדו בתתי"ם והשורש שזה מתכנית שקבעו משרד החינוך הוא פרצה חמורה.

וקריאתי אליכם מנהלי הת"תים מלב שבור ומתחנן אנא שימרו בכל משמר על מסגרת החינוך הטהור, ועל כגון זה אמר רבינו הנצי"ב זצוק"ל לבנו הגר"ח זצ"ל יום קודם הסתלקותו, דלא די דאין החול מקבל קדושה אלא גם הקודש מתחלל, וכדאי הוא הענין הגדול הזה למסור נפשו עליו.

וכפי שנעמוד בעוז ונתגבר על הנסיונות של הגזירות והפיתויים העומדים עלינו כנגד הנחלת תורה בטהרה וקדושה, כך יעזרנו השי"ת להצליח בחינוך התלמידים שיתעלו בתורה ויר"ש ומידות טובות, ועליהם יהיה נאמר  הקרא ישראל אשר בך אתפאר.

נאום הכותב מדאגה ושברון לב

מיכל יהודה ליפקוביץ
וזו הבעיה הגדולה של דורינו!!
שאכן איננו מוכנים לתכתיבים חיצוניים כיצד ללמד ולחנך את ילדינו בגיל בית הספר. שאנו יכולים ללמד אחרים פרק בהלכות חינוך ועדינות ילדי ישראל. אך על לימודי הליב"ה לבוא מתוך הלב. מתוך שלמות הלב. ולא מתוך רצון לקבל עוד תקציב ממשרד החינוך.כלומר המצב צריך להיות הפוך, שאף אם יקצצו בתקציב בית ספר המלמד את חניכיו בלימודי הליב"ה – החינוך החרדי ילמד אותו בגאון מתוך אמון בדברי חז"ל שעל האב ללמד את בנו אומנות שבהעדר לימוד זה הוא מלמדו ליסטות. ולימודי הליב"ה הם כיום הכרח עבור לימוד מקצוע.

מול עינינו אנו רואים כיצד העדר לימוד הליב"ה מקשה על שומרי התורה הבאים לקיים תורה עם דרך ארץ שגדול הנהנה מיגיע כפו יותר מירא שמים. וניסיון העוני מוביל בהכרח לנסיונות ליסטות, להערמה בדבר הכנסות, לנפילה על כתפי ציבור ושלל בעיות נוספות.
אני מסופק אם יש ליישם את תוכנית הליבה ב100% משום שחלק מהדברים ניתנים להשלמה מאוחרת וחבל לבזבז את גיל הינקות בו ניתן להקנות חינוך – עבור ידע שניתן להשלים מאוחר יותר.
ולכן השיקול פה צריך להיות מקצועי תוך הפרדה בין ידע שחשוב לקנות בעוד המוח רך בשנים לבין ידע שניתן לרכוש בגיל הבגרות. אך סופו של דבר על חניך בית ספר תורני לצאת הימנו הן בשל לחיי תורה והן בשל לחיי העולם הזה. שאם נכין עצמינו בפרוזדור נוכל להיכנס לטרקלין.
אכן מול נסיונות של אנשים חסרי זהות יהודית להכתיב לנו סדרי לימוד בבתי הספר  – הלב נשבר.
אך אם נפנים את ייעודינו להקים חברה למופת, – ניישם את תוכנית הליב"ה. מתוך הלב. הלב השלם.
4 תגובות
 • 01
  שי אלדד
  2011/07/20 16:08

  אכן. דברים נכונים ואמיתיים!!!

  אכן שוק העבודה נחסם בפני גבר חרדי בשל חוסר השכלה מינימלי. וכן לגבי בנות שכן לומדות לימודי ליבה, בכל זאת ברוב רובם של הסמינרים לא עושים מבחני בגרות, מה שחוסם בפני הבנות שלנו את האפשרות ללמידת מקצוע ראוי, שהרי את המקצוע שלימדו אותם בסמינר – הוראה – הינו מקצוע שרק ל10% מהבנות יש מה לעשות איתו (הלוא הן כל הקרובות מדרגה ראשונה שנייה ושלישית של חברי הכנסת "שלנו", וכן הנ"ל לגבי קרובות משפחתן של גדוילי ישרואל ומקורביהם ומקורבי מקורביהם.)
  לכן בחורה חרדית שמתחתנת מוצאת עצמה עוסקת במקצועות נחותים במקרה הטוב או יושבת בבית במקרה הרע…
  למה לא עושים שינוי? פשוט בגלל שזה לא מפריע לאף אחד שעומד בצומת מקבלי ההחלטות. לגבי הבנות זה כפי שהסברנו כנ"ל…. ולגבי הבנים גם כן מי שקרוב לצלחת מוצא משום מה כל מיני "שטעלעס" מכובדים בישיבות השונות, כמובן "אך ורק" אודות לכישוריהם ורמת היכולת שלהם להיות "מחנכי" הדור הבא….

  יאמרו מגלגלי העניים הצדקניות מה הבעיה? יכולים להשלים את ההשכלה בתקופה קצרה… אז זהו שמסתבר שלא… לגבי הבנות, הלא כאשר הן רוצות להשלים השכלה הן כבר מצויות עמוק בתוך ההריונות וגידול הילדים שנולדים בזה אחר זה…וגם לבנים מסתבר שאין זה דבר פשוט להתחיל בגיל מבוגר יחסית ללמוד ABC וכיוצא באלו… מה לעשות אנחנו לא המצאנו את הגלגל…
  כך נשאר רובו של הציבור עני וממורמר… כאשר מקבלי ההחלטות אפילו לא חושבים שנדרש כאן שינוי יסודי…

  עוד הערה קטנה שברצוני להוסיף בעניין, לצערינו כמה שמתפארים כל העת על בחורי הישיבות כמה שהם אינטלגנטים ומוכשרים וכו', לצערינו הגברים שבינינו בד"כ הם אנשים צרי אופקים בצורה מבהילה… הלא מעולם לא למדו הסטוריה ולכן אינם יודעים אפילו את ההסטוריה היהודית המינימלית ביותר…. כמו כן בשאר דברים בסיסיים, האם מישהו שאל את עצמו למה כל יום שומעים על סיפורים על אברכים שנופלים ונעקצים בידי נוכלים… פשוט אנו מגדלים דורות של אנשים שאין להם מושגם קלושים בכלכלה נכונה, בענייני בריאות וכדומה….
  הדברים נכתבים מלב כואב ולא לשם קינטור או קיטרוג על אף אחד…..


  מה דעתך? Thumb up 0 Thumb down 0
  הגב
 • 02
  אבישי
  2011/07/20 19:42

  אכן מילים כדורבנות. באמת פלא על הרב ליפקוביץ׳ על המכתב שהוא כתב… במחשבה שניה אני לא מתפלא… כי לדבר זה יש שם: ״עדר״. – וחבל


  מה דעתך? Thumb up 0 Thumb down 0
  הגב
 • 03
  יוחאי
  2011/07/26 08:54

  בס"ד

  כאשר חסידי חב"ד פתחו ת"ת במרוקו בו לומדים רק תורה בלי מקצוע, כעס הגר"י משאש זצוק"ל על שליחי חב"ד ושאל אותם אם הם באו לפה כדי לגדל לנו דור של עוני? מיד הם הבינו את הרמז ופתחו מפעל ליצור תפילין ולימדו את התלמידים מקצוע…
  כל יהודי חייב ללמוד מקצוע, הרי בכתובה אנחנו נשבעים לזון ולכלכל את האישה כדרך הגברים היהודים חות מיחידי סגולה שיהיו מורי הוראה או דיינים שהציבור צריך לתמוך בהם כי הם יחזירו לציבור השאר חייבים ללמוד מקצוע, לעבוד ולקבוע עיתים לתורה… כך היה תמיד וכך צריך להיות….


  מה דעתך? Thumb up 0 Thumb down 0
  הגב
 • 04
  מ.
  2011/08/22 14:03

  הדברים יותר מורכבים. גדולי הדור חוששים שהכנסת לימודים מבית המדרש של יפת יקלקלו את הקודש. לפני כמאה ושלושים שנה הרב ריינס הציע לגדולי הרבנים להוסיף לתכנית הלימודים בישיבות לימודים כלליים, כדי שצעירים לא ילכו לרעות בשדות זרים. זקני הרבנים התנגדו. והרב ריינס, שהיה מגדולי התורה בדורו, הקים ישיבה שנקראה "תורה ומדע", אשר רבים התנגדו לה. אמנם גישתו של הראי"ה קוק שהישן יתחדש והחדש יתקדש עמוקה ושלמה יותר מהגישה החרדית השמרנית, וגישתו היתה למעשה דרכם של הרבה מהראשונים, אלא שהדברים יכולים להתקיים רק בתנאי שלימודי הקודש חזקים מגיל הילדות ולימודי החול נלמדים מאוחר יותר בחכמה. לענ"ד תכנית הליב"ה כיום איננה טובה לכלל ילדי ישראל, כי הדגש על לימודי מתמטיקה ואנגלית בבתי הספר החילוניים בעשרים השנה האחרונות, על אף שעזרה למשק במקצועות רבים, הרחיקה נפשות רבות מטהרת נשמותיהם וממקורות מסורתם. להבדיל, בחינוך הציוני, לפני כשמונים שנה, לימדו תנ"ך, תלמוד, תולדות ישראל, ספרות ושירת ישראל מכל הדורות, דקדוק לשון עברית, וגם הוסיפו לימודי חשבון, גיאוגרפיה, היסטוריה, מלאכה, ושאר לימודים כלליים.


  מה דעתך? Thumb up 0 Thumb down 0
  הגב

השאר תגובה